Joe Hill – czy przerósł samego Stephena Kinga?

Kim jest Joe Hill? To uznany w Stanach Zjednoczonych, i nie tylko, pisarz. To także – uwaga – syn samego Stephena Kinga, który jednak zadebiutował już w 1997 roku. Od tamtego czasu zdobył wiele nagród i wyróżnień. Te świadczyć mogą o jego dużych umiejętnościach w gatunku, w którym pisze. A zajmuje się tematyką taką samą, jak jego bardziej doświadczony stażem ojciec. Strażak z www.taniaksiazka.pl to książka Hilla, której udało zdobyć się ogromną popularność na całym świecie, a także i poklask fanów horroru.

Długi horror

Trzeba przyznać, że Joe Hill lubuje się – jak jego ojciec – w historiach o większej objętości. Jego Strażak liczy sobie ponad 700 stron, jednak nie jest to w żadnym razie opowieść, która została na siłę rozwleczona. W książce Hilla natychmiastowo zderzamy się z katastrofą. To śmiercionośna plaga, która szybko i bez litości zabija ludzkość. Centrum zarażeń stają się kolejne amerykańskie miasta. Jest Boston, jest Seattle, jest i Detroit. Skutki zakażenia są przerażające. Początkowo na ludzkiej skórze pojawiają się dziwne czarno-złote plamy, następnie człowiek zarażony staje w… płomieniach. Wydaje się, że nic tej ognistej plagi nie jest w stanie pokonać. Kolejne miliony stają w płomieniach, kolejni ludzie giną. Na śmiercionośny zarodnik nie ma żadnego lekarstwa. Żadnej nadziei dla ludzkości.

Przeżyć w czasach zarazy

Jedną z głównych postaci jest Harper Grayson. To pielęgniarka, która ostatni czas spędziła na opiekowaniu się zarażonymi i powolnemu przyglądaniu się ich coraz gorszemu stanowi. W pewnym momencie sama odkrywa na swoim ciele czarno-żółte plamy. Kobieta jest w ciąży. Z tego, co słyszała, duża liczba zainfekowanych ciężarnych rodzi zdrowe dzieci. Celem Harper staje się dotrwać do daty porodu, aby dać życie swojemu nienarodzonemu dziecku. W jej życiu pojawia się kolejny problem. Na ulicach Stanów Zjednoczonych zaczyna grasować formacja zbrojna, tak zwana Bojówka Kremacyjna. Ta wyszukuje i zabija wszystkich, którzy mogą nosić w sobie śmiercionośne zarodniki. Na horyzoncie jednak pojawia się tajemniczy człowiek w brudnym stroju strażaka, któremu udało okiełznać się ogień. Teraz wykorzystuje go jako tarczę i broni wszystkich uciśnionych. Trzeba przyznać, że Joe Hill wyrasta na kolejnego mistrza horroru. Podobnie jak King, Hill stawia na budowanie wyjątkowego i gęstego klimatu, a także czyhającego gdzieś cały czas obok, zagrożenia. To w pełni oryginalna wizja literacka, która jednak świadomie czerpie z dokonań Stephena Kinga. 

Ludzie zdjęcie nensuria - pl.freepik.com